Rocche dei Manzoni Valentino Migliorini Zero 2009 Metodo Classico Magnum ....
| Tipologia | Bianco spumante met. classico |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | Chardonnay e Pinot Nero |
| Alcol: | 12,00% in volume |
| Formato: | 1,5 l Magnum |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250gr |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Product Name
Hazelnut Spread with Piedmont Hazelnut IGP
Product Type
Hazelnut and cocoa spread
Main Feature
Made with 50% roasted Piedmont Hazelnuts IGP
Artisan hazelnut spread made with 50% roasted Piedmont Hazelnuts IGP, one of the most renowned hazelnut varieties in the world.
The recipe enhances the intense aroma of hazelnuts, creating a smooth and balanced spread enriched with cocoa and cane sugar.
Perfect for:
breakfast and snacks
bread and toast
desserts and baking
gourmet preparations
Roasted Piedmont Hazelnuts IGP (50%)
Cocoa
Milk
Cane sugar
Soy lecithin
Contains:
nuts (hazelnuts)
milk
soy
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | 2366 kJ / 568 kcal |
| Fat | 37 g |
| of which saturated fat | 3.5 g |
| Carbohydrates | 46 g |
| of which sugars | 43 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0.75 g |
Minimum guaranteed shelf life: 3 months from purchase
Data sheet
| Tipologia | Bianco spumante met. classico |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | Chardonnay e Pinot Nero |
| Alcol: | 12,00% in volume |
| Formato: | 1,5 l Magnum |
|
Tipologia |
Bianco |
|
Classificazione: |
DOC Langhe |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Favorita |
|
Alcol: |
13,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Olio Extravergine di Oliva |
|
Regione: |
Toscana |
|
Formato: |
0,5 l Standard |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
500 gr |
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
DOC Nebbiolo d’Alba |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Nebbiolo |
|
Alcol: |
13,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Olio di Nocciola |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
100 ML |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |