- -10%
|
Tipologia |
Acqua Tonica |
|
Regione: |
Inghilterra |
|
Formato: |
20 cl |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Size
200 ml
Product Type
Premium carbonated pink grapefruit soft drink
Origin
United Kingdom
Producer
Fever-Tree Ltd.
Fever-Tree Pink Grapefruit Soda is a premium soft drink made with natural pink grapefruit, offering a refreshing balance of citrus sweetness and gentle bitterness.
Its vibrant citrus character makes it perfect both as a refreshing drink and as a cocktail mixer.
Perfect for:
Paloma cocktail
tequila or mezcal drinks
vodka or gin long drinks
drinking on its own over ice
Carbonated water
Pink grapefruit juice from concentrate
Sugar
Natural flavourings
Acid: citric acid
Contains no declared allergens according to EU Regulation 1169/2011.
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | approx. 155 kJ / 36 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 8.5 g |
| of which sugars | 8.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Minimum guaranteed shelf life: 3 months from purchase
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
280 gr |
| Tipologia | Rosato Fermo |
| Anno: | 2025 |
| Classificazione: | DOC Riviera Del Garda Bresciano |
| Regione: | Lombardia |
| Vitigni: | Groppello, Marzemino, Sangiovese e Barbera |
| Alcol: | 13,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
|
Tipologia |
Grappa |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Alcol: |
40,00% in volume |
|
Formato: |
1,5 l Magnum |
|
Tipologia: |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Varietà: |
Carnaroli arricchito con gemma |
|
Formato: |
500 g |
|
Tipologia |
Grappa |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
Amarone |
|
Alcol: |
44,00% in volume |
|
Formato: |
0,70 l Standard |
|
Tipologia: |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Varietà: |
Carnaroli arricchito con gemma |
|
Formato: |
500 g |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Toscana |
|
Formato: |
0,50 l Mezzo Litro |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
580 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |