Deutz Brut Classic Champagne AOC
| Tipologia | Champagne |
| Regione: | Champagne |
| Vitigni: | Pinot Nero Chardonnay |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0.75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Condimento di Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Liguria |
|
Formato: |
100 ML |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Producer
Antico Frantoio Grillo Marco
Via Molino, 41
18035 Isolabona (IM) Italia
Product Type
Flavoured extra virgin olive oil condiment
Origin
Italy
Rosemary Flavoured Extra Virgin Olive Oil from Antico Frantoio Grillo Marco is a premium condiment made from high-quality extra virgin olive oil infused with natural rosemary aroma.
The aromatic and balsamic notes of rosemary enhance the fruity profile of the oil, making it ideal for Mediterranean dishes.
Perfect for:
roasted or grilled meats
baked potatoes and vegetables
focaccia and toasted bread
marinades
finishing dishes
Extra virgin olive oil
Rosemary or natural rosemary flavour
Contains no declared allergens according to EU Regulation 1169/2011.
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | 3389 kJ / 824 kcal |
| Fat | 91.6 g |
| of which saturated fat | 14 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Store in a cool, dry place, away from heat and direct sunlight.
Minimum guaranteed shelf life upon dispatch: 6 months
| Tipologia | Champagne |
| Regione: | Champagne |
| Vitigni: | Pinot Nero Chardonnay |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0.75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
| Tipologia | Spumante Prosecco |
| Classificazione: | DOCG Prosecco Cartizze |
| Regione: | Veneto |
| Vitigni: | Glera 100% |
| Alcol: | 11,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Champagne |
|
Classificazione: |
AOC Champagne |
|
Regione: |
Champagne |
|
Vitigni: |
Chardonnay Pinot Meunier Pinot Nero |
|
Alcol: |
12,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Spumante Metodo Classico |
|
Classificazione: |
DOCG Alta Langa |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
Pinot Nero Chardonnay |
|
Alcol: |
12,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
| Tipologia | Rosso fermo |
| Anno: | 2024 |
| Classificazione: | DOCG Chianti Classico |
| Regione: | Toscana |
| Vitigni: |
sangiovese, canaiolo
|
| Alcol: | 13,5% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
| Tipologia | Spumante |
| Regione: | Veneto |
| Vitigni: | 100% Glera |
| Alcol: | 11,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
350 gr |