L'Armangia Sopra Berruti 2023 Barbera d'Asti DOCG
| Tipologia | Rosso |
| Classificazione: | Barbera |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | 100% Barbera |
| Alcol: | 14,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
310 ± 50 gr. |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Product Name
Barolo Salami
Product Type
Cured pork salami flavored with Barolo wine
Origin
Italy – Piedmont
Barolo Salami is a traditional Piedmontese cured meat made with selected pork and flavored with Barolo wine, one of the most prestigious wines from the Langhe region.
The slow curing process and natural spices give the salami an intense aroma and rich, balanced flavor.
Perfect for:
charcuterie boards
aperitifs
pairing with red wines
gourmet appetizers
Pork meat (origin: Italy)
Salt
Barolo wine (0.5%)
Dextrose
Spices
Natural flavorings
Antioxidant: E301
Preservatives: E252, E250
Contains no declared allergens according to EU Regulation 1169/2011.
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | 1527 kJ / 367 kcal |
| Fat | 26 g |
| of which saturated fat | 16 g |
| Carbohydrates | 0.2 g |
| of which sugars | 0.1 g |
| Protein | 33 g |
| Salt | 2.9 g |
Store in a cool and dry place.
Casing not edible
Product of Italy
Sold by weight
Via Franco Garelli, 10
12051 Alba (CN)
VAT number 01815940042
Phone (+39) 0173 286810
Email info@armini.eu
| Tipologia | Rosso |
| Classificazione: | Barbera |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | 100% Barbera |
| Alcol: | 14,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
DOP Barolo |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Nebbiolo |
|
Alcol: |
14,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
| Tipologia | Bianco | |
| Anno: | 2025 | |
| Classificazione: |
|
|
| Regione: | Sicilia | |
| Vitigni: | Inzolia e Catarratto | |
| Alcol: | 12,50% in volume | |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
Bourgogne AOC |
|
Regione: |
Borgogna (Francia) |
|
Vitigni: |
100% Pinot Noir |
|
Alcol: |
13,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
| Tipologia | Bianco spumante met. classico |
| Classificazione: | DOCG Franciacorta |
| Regione: | Lombardia |
| Vitigni: | Chardonnay 84%, Pinot Bianco 2%, Pinot Nero 14% |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
Nobile di Montepulciano DOCG |
|
Regione: |
Toscana |
|
Vitigni: |
100% Sangiovese |
|
Alcol: |
13,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia: |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Varietà: |
Carnaroli arricchito con gemma |
|
Formato: |
250 g |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
350 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
150 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |