Radikon Ribolla Gialla 2020 50 cl
|
Tipologia |
Bianco biodinamico fermo |
|
Classificazione: |
IGT Venezia Giulia |
| Regione : | Friuli-Venezia Giullia |
|
Vitigni: |
100 % Ribolla Giallla |
|
Alcol: |
14.50% in volume |
|
Formato: |
0,50 l |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
310 ± 50 gr. |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Product Name
White Truffle Salami
Product Type
Cured pork salami with white truffle
Origin
Italy – Piedmont
White Truffle Salami is a traditional Italian cured meat made with selected pork and enriched with white truffle (Tuber Magnatum Pico), one of the most prized ingredients of Piedmontese cuisine.
The slow curing process combined with the delicate aroma of truffle creates an elegant and refined flavor.
Perfect for:
gourmet charcuterie boards
aperitifs
pairing with red wines
fine appetizers
Pork meat (origin: Italy)
Salt
Sugar: dextrose
Wine
White truffle (Tuber Magnatum Pico) 0.2%
Spices
Natural flavourings
Antioxidant: E301
Preservatives: E250, E252
Contains no declared allergens according to EU Regulation 1169/2011.
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | 1366 kJ / 328 kcal |
| Fat | 23 g |
| of which saturated fat | 15 g |
| Carbohydrates | 2.3 g |
| of which sugars | 0.4 g |
| Protein | 28 g |
| Salt | 3.4 g |
Store in a cool and dry place.
Casing not edible
Product of Italy
Sold by weight
Net weight: approximately 310 grams
Minimum guaranteed shelf life: 3 months from purchase
Armini Srl
Via Franco Garelli, 10 12051 Alba (CN)
VAT number 01815940042
Telephone (+39) 0173 286810
Email info@armini.eu
|
Tipologia |
Bianco biodinamico fermo |
|
Classificazione: |
IGT Venezia Giulia |
| Regione : | Friuli-Venezia Giullia |
|
Vitigni: |
100 % Ribolla Giallla |
|
Alcol: |
14.50% in volume |
|
Formato: |
0,50 l |
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
DOP Barolo |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Nebbiolo |
|
Alcol: |
14,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
|||||||||||||
|
Tipologia |
Bianco |
|
Classificazione: |
DOC Langhe Chardonnay |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Chardonnay |
|
Alcol: |
13,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250gr |
| Tipologia | Rosso fermo |
| Anno: | 2019 |
| Classificazione: | DOC Etna Rosso |
| Regione: | Sicilia |
| Vitigni: | 100% Nerello Mascalese |
| Alcol: | 14,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
DOC Barbera d'Alba |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Barbera |
|
Alcol: |
15,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Toscana |
|
Formato: |
0,50 l Mezzo Litro |
|
Tipologia |
Condimento di Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Liguria |
|
Formato: |
100 ML |
|
Tipologia |
Condimento di Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Liguria |
|
Formato: |
100 ML |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
350 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250gr |
|
Tipologia |
Condimento di Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Liguria |
|
Formato: |
100 ML |