|
Tipologia |
Condimento di Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Liguria |
|
Formato: |
100 ML |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Antico Frantoio Grillo Marco
Via Molino, 41
18035 Isolabona (IM) Italia
Product Type
Flavoured extra virgin olive oil condiment
Origin
Italy
Extra Virgin Olive Oil with Pepper and Chili from Antico Frantoio Grillo Marco combines high-quality extra virgin olive oil with the aromatic notes of pepper and the spicy kick of chili.
This bold and flavorful oil is perfect for enhancing Mediterranean dishes with a lively, spicy touch.
Perfect for:
pizza and focaccia
grilled meats
pasta and sauces
sautéed or grilled vegetables
bruschetta and toasted bread
Extra virgin olive oil
Pepper
Chili or natural flavourings
Contains no declared allergens according to EU Regulation 1169/2011.
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | 3389 kJ / 824 kcal |
| Fat | 91.6 g |
| of which saturated fat | 14 g |
| Carbohydrates | 0 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Store in a cool, dry place, away from heat and direct sunlight.
Minimum guaranteed shelf life upon dispatch: 3 months
| Tipologia | Bianco biologico fermo |
| Anno: | 2022 |
| Classificazione: | Terre Siciliane IGT |
| Regione: | Sicilia |
| Vitigni: | 60% Grecanico Dorato and 40% Carricante |
| Alcol: | 13,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
| Tipologia | Bianco fermo |
| Anno: | 2024 |
| Classificazione: | IGT Venezia Giulia |
| Regione: | Friuli-Venezia Giulia |
| Vitigni: | 100% Ribolla Gialla |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
|
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250gr |
| Tipologia | Bianco |
| Anno: | 2022 |
| Classificazione: | Contessa Entellina DOC |
| Regione: | Sicilia |
| Vitigni: | Chardonnay 100% |
| Alcol: | 13,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Bianco |
|
Classificazione: |
DOC Langhe Chardonnay |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Chardonnay |
|
Alcol: |
13,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
500 gr |