- -10%
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Brand
Castellare S.r.l.
Via Einstein, 6
42049 Sant’Ilario d’Enza (RE)
Size
500 ml
Product Type
Red wine vinegar
Origin
Tuscany – Italy
Castellare Tuscan Red Wine Vinegar is produced from carefully selected red wines from Tuscany and crafted using traditional methods to preserve its aroma and natural acidity.
Its balanced flavor and fragrant profile make it ideal for enhancing Mediterranean dishes.
Perfect for:
salad dressings
marinades
vinaigrettes and sauces
meat and fish preparations
Red wine vinegar
Acidity: approx. 6%
Contains sulphites, naturally present in wine.
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | approx. 88 kJ / 21 kcal |
| Fat | 0 g |
| of which saturated fat | 0 g |
| Carbohydrates | 0.5 g |
| of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Store in a cool, dry place, away from light and heat sources.
Best before: more than 30 months
|
Tipologia |
Champagne |
|
Classificazione: |
AOC Champagne |
|
Regione: |
Champagne |
|
Vitigni: |
Chardonnay Pinot Meunier Pinot Nero |
|
Alcol: |
12,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Suliftes
| Tipologia | Bianco spumante Metodo Classico |
| Classificazione: | AOC Champagne |
| Regione: | Champagne |
| Vitigni: | Chardonnay Pinot Noir Pinot Meunier |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
| Tipologia | Bianco spumante Metodo Classico |
| Classificazione: | AOC Champagne |
| Regione: | Champagne |
| Vitigni: | 55% Chardonnay 45% Pinot Nero |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
| Tipologia | Bianco spumante Metodo Classico |
| Classificazione: | AOC Champagne |
| Regione: | Champagne |
| Vitigni: | Pinot noir 60%, Chardonnay 33%, Pinot Meunier 7% |
| Alcol: | 12,00% in volume |
| Formato: | 0.75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
| Tipologia | Bianco fermo |
| Classificazione: | DOC Langhe Chardonnay |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | 100% Chardonnay |
| Alcol: | 13,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250 gr |
| Tipologia | Bianco spumante Metodo Classico |
| Classificazione: | AOC Champagne |
| Regione: | Champagne |
| Vitigni: | Chardonnay Pinot Noir Pinot Meunier |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
310 ± 50 gr. |
|
Tipologia |
Rosso Fermo |
|
Classificazione: |
DOCG Gattinara Riserva |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Nebbiolo |
|
Alcol: |
13,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
| Tipologia | Rosso |
| Classificazione: | DOC Monica di Sardegna |
| Regione: | Sardegna |
| Vitigni: | 100% Monica |
| Alcol: | 14,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Bianco |
|
Classificazione: |
DOCG Roero Arneis |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Arneis |
|
Alcol: |
12,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Contains Sulfites
| Tipologia | Rosso |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | 100 % Nebbiolo |
| Alcol: | 14,00% in volume |
| Formato: | 0.75l Standard |
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
DOCG Barolo |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Nebbiolo |
|
Alcol: |
14,50% in volume |
|
Formato: |
0.75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
|
Tipologia |
Spumante |
|
Classificazione: |
DOCG Alta Langa |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Chardonnay |
|
Alcol: |
12,50% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene Solfiti - Containes Sulfites
| Tipologia | Rosso fermo |
| Classificazione: | DOC Dolcetto d'Alba |
| Regione: | Piemonte |
| Vitigni: | 100% Dolcetto |
| Alcol: | 12,50% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |