- -10%
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250gr |
Pay with Credit Card, Bank transfer
Orders are shipped within 3-4 working days by express courier and tracked shipping.
Contact us by email info@il-quadrifogliostore.it or call us +39 0141 853603
Net Weight
250 g
Origin
Piedmont – Italy
Piedmont Hazelnuts IGP are considered among the finest hazelnuts in the world thanks to their intense aroma, crunchy texture, and balanced flavor.
Carefully roasted to enhance their natural fragrance, they are perfect as a healthy snack or as a premium ingredient for desserts and gourmet recipes.
Perfect for:
healthy snacks
aperitifs
pastry and baking
gourmet recipes
Piedmont Hazelnuts IGP
Contains nuts (hazelnuts).
| Nutrient | Amount |
|---|---|
| Energy | 2764 kJ / 670 kcal |
| Fat | 62 g |
| of which saturated fat | 4.5 g |
| Carbohydrates | 8.2 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 9.4 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | <0.01 g |
Store in a cool, dry place, away from heat sources.
Minimum guaranteed shelf life: 3 months from purchase
Data sheet
|
Tipologia |
Rosso |
|
Classificazione: |
DOC Nebbiolo d'Alba |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Nebbiolo |
|
Alcol: |
13,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
| Tipologia | Bianco fermo |
| Classificazione: | DOC Menfi |
| Regione: | Sicilia |
| Vitigni: | 100% Fiano |
| Alcol: | 14,00% in volume |
| Formato: | 0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
500 gr |
|
Tipologia |
Bianco |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Vitigni: |
100% Chardonnay |
|
Alcol: |
13,00% in volume |
|
Formato: |
0,75 l Standard |
Contiene solfiti - Contains sulfites
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
280 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
310 ± 50 gr. |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
310 ± 50 gr. |
|
Tipologia |
Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Toscana |
|
Formato: |
0,50 l Mezzo Litro |
|
Tipologia |
Olio Extra Vergine |
|
Regione: |
Campania |
|
Formato: |
0,25 L |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
1000gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Paese: |
Italia |
|
Formato: |
180 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
580 gr |
|
Tipologia |
Gastronomia |
|
Regione: |
Piemonte |
|
Formato: |
250 gr |